Pogodzić potrzeby rodziców z pragnieniami dzieci nie zawsze jest prosto. Szczególnie jeśli chodzi o aranżację dziecięcego pokoju, na który każdy na swój plan. Gdzie i jak znaleźć złoty środek? Szczególnie jeśli chodzi o oświetlenie, które ma być nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne? Przede wszystkim warto zachować spokój.
Kto wybiera lampy dziecięce?
Na początek warto zastanowić się czy maluch powinien być obecny podczas wyboru oświetlenia do jego pokoju już w początkowym etapie? Dziecko zwraca uwagę głównie na estetykę. Rodzic wybiera i kupuje oświetlenie nie tylko ze względu na wygląd, ale także na funkcjonalność. Bardzo ważna jest moc światła i jego kolor. Dziecko nie może odrabiać lekcji przy słabej, nastrojowej lampeczce. Może właśnie dlatego lepszym rozwiązaniem będzie samodzielny wybór rodziców kilku lamp i dopiero wtedy poproszenie dziecka o zdanie. Dzięki temu maluch będzie miał wpływ na wygląd swojego pokoju, a rodzic będzie spokojny, bo wszystkie dostępne wybory będą sprawdzone i bezpieczne.
Jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecka?
W pokoju dziecięcym powinno znaleźć się kilka rodzajów światła. Po pierwsze lampa centralna, która oświetli pokój podczas nauki i zabawy. Po drugie oświetlenie zadaniowe. W tym przypadku są to zazwyczaj lampy biurkowe lub podłogowe, ustawione tak, by doświetlać biurko i jednocześnie nie zajmować miejsca na blacie. Na koniec światło do snu. Jakie lampki nocne do sypialni dziecięcej będą najlepsze? Tutaj maluch może wybrać sobie lampę w kształcie zwierzątka lub z motywem swojej ulubionej bajki. Lampki nocne mają być delikatne i dyskretne. Ich światło ma być stłumione i nie razić w oczy, tak by maluch mógł się przy nim wyciszyć lub w razie potrzeby nawet zasnąć. Ważne jest też to, by wybierać lampki bezpieczne dla dzieci. Po pierwsze nie powinny być to lampy ze szkła. Lampka ustawiona obok łóżka często narażona jest na strącenie. Nikt nie chce sobie wyobrażać, co mogłoby się stać, gdyby taka lampka stłukła się wieczorem i wylądowała na podłodze obok łóżka. Właśnie dlatego warto wybierać lampki z tworzywa lub z drewna, z nastrojowymi, kolorowymi abażurami. Najlepiej z bawełny.
Funkcjonale oświetlenie domu – jak dobierać lampy
Aranżując swoje mieszkanie lub dom warto pamiętać o tym, że oświetlenie powinno być nie tylko stylowe i eleganckie, ale przede wszystkim funkcjonalne. Lampy mają doświetlać wnętrze, mają sprawiać, by mieszkało się w nim przyjemnie i wygodnie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybierać lampy nie tylko ze względu na ich wygląd, ale także i praktyczny aspekt.
Oświetlenie do łazienki
Bardzo często najwięcej problemów w dobrze oświetlenia przysparza łazienka. Pozornie proste pomieszczenie stawia przed nami przeróżne wyzwania. Kolor światła, moc, a do tego duża wilgotność, która tam panuje. Wszystko ma znaczenie podczas zakupu odpowiedniej lampy. Zacznijmy od początku. Lampy łazienkowe powinny być odporne na wilgoć, czyli powinny posiadać stopień ochrony IP44 lub wyższy. Do tego powinny dawać światło o neutralnej barwie. Dobrze sprawdzają się łazienkowe lampy led, których światło jest jasne, wyraźne, ale też przyjemne w odbiorze. Takie światło powinno mieć także dobry współczynnik oddawania barw. To ważne podczas doboru garderoby czy podczas wykonywania porannego makijażu. Kolejnym ważnym punktem przy oświetleniu łazienki jest to, by oświetlić ją kilkoma lampami. Oprócz tych podstawowych, montowanych na suficie, potrzebne są także kinkiety doświetlające lustra i lampy skierowane w stronę wanny czy kabiny prysznicowej.
Oświetlenie do kuchni
Kolejnym newralgicznym miejscem w domu, jeśli chodzi o oświetlenie jest kuchnia. Dobór oświetlenia kuchennego jest o tyle problematyczny, że jest to pomieszczenie wielofunkcyjne. Wykonujemy w nim wiele różnych zadań i każde z nich wymaga dobrego oświetlenia. W kuchni powinna znaleźć się lampa centralna, która dobrze oświetli całe pomieszczenie, a także punkty światła skierowane na blaty. Nie ma nic gorszego, niż przygotowywanie posiłków w źle doświetlonej kuchni. Oprócz tego potrzebna jest jeszcze lampa nad stół, tutaj światło może być nieco delikatniejsze. Dopiero w takiej konfiguracji kuchnia będzie oświetlona odpowiednio i będzie w pełni funkcjonalna.