Wielki Artysta Dom Zakup domu lub nieruchomości – jak zrobić do dobrze?

Zakup domu lub nieruchomości – jak zrobić do dobrze?

mieszkanie na kółkach - jak kupić dom

Zakup nieruchomości nie jest sprawą prostą. Szczególnie jeśli to nasze pierwsze mieszkanie, w którym planujemy spędzić wiele lat życia. Ponad dwa miliony Polaków kupiło taką nieruchomość, korzystając z kredytu hipotecznego. Jeśli i ty musisz się nim posiłkować, aby kupić swoje mieszkanie, pamiętaj, że podejmujesz się wieloletniego zobowiązania, które będziesz regularnie spłacać, co może ci uniemożliwić zmianę lokalu. Dlatego, szczególnie istotne staje się wybranie takiej nieruchomości, która na wiele lat zaspokoi twoje potrzeby.

Zdefiniuj swoje oczekiwania. Musisz się zastanowić, czego chcesz, jak liczna jest twoja rodzina, jak lubisz spędzać czas i jakie są twoje przyzwyczajenia. Innymi słowy, stwórz profil użytkownika mieszkania. Nie ograniczaj swego myślenia, jeśli twoje dziecko ma trzy lata, za dziesięć zacznie być nastolatkiem z własnym kręgiem znajomych i potrzebującym własnej przestrzeni. Zastanów się też nad innymi sprawami: czy masz lub planujesz mieć auto, czy w przyszłości planujesz kolejne dziecko, czy lubisz, spędzać czas patrząc na przyrodę. Od tego zależy ilość pokoi, dostępność garaży czy parkingu, winda i pomieszczenie wózkowni czy wymóg posiadania balkonu.

Pomyśl lokalnie. Jeśli masz w miarę stabilną pracę, z której jesteś zadowolony, pomyśl o lokalizacji w jej pobliżu lub dobrze z nią skomunikowanej. Dojazdy do pracy zajmują wiele czasu i kosztują. Podobnie, szukaj mieszkania w pobliżu szkoły, przedszkola czy ośrodka zdrowia. Równie ważne jest otoczenie: place zabaw z atestem, kluby osiedlowe, ośrodek kultury, park czy ogrody. Pozwolą one na zaspokajanie podstawowych potrzeb w obrębie osiedla. Istotna jest lokalizacja mieszkania w budynku. Parter, ostatnie piętro czy mieszkanie narożne to nieco wyższe koszty ogrzewania, które deweloperzy rekompensują czasem przestronniejszymi balkonami czy ogródkiem. Kupując mieszkanie, zwróć też uwagę na usytuowanie względem stron świata. Mieszkanie z oknami na północ może być ciemne, a z usytuowanymi na południe przegrzewać się latem.

Układ funkcjonalny mieszkania. Kuchnie otwarte na salon to dobre rozwiązanie w przypadku rodziny z małymi dziećmi, podobnie przechodni salon. Mniej będą się sprawdzać, gdy nastolatek poczuje potrzebę gotowania w gronie znajomych lub zechce przyjmować gości we własnym pokoju. Równie istotna, w przypadku dużej rodziny jest liczba łazienek i osobna ubikacja. Dla pary z dzieckiem jedno pomieszczenie nie powinno być uciążliwe. Jeśli w mieszkaniu przewidziana jest odrębna garderoba, przedpokój nie musi być duży. Nie będzie wykorzystywany jako miejsce przechowywania ubrań, więc płacenie za kolejny metr korytarza jest po prostu nieopłacalne.

Ukochany pupil. W regulaminach niektórych spółdzielni i wspólnot zawierane są uwagi dotyczące posiadania psa lub kota, niektóre w ogóle ich zakazują, inne definiują wielkości czy stosują wykluczenia dotyczące określonych ras. Równie istotne jest położenie w okolicy ciekawych terenów do biegania, dzięki temu właściciel psa nie będzie musiał dojeżdżać gdzieś dalej na spacery.

Cena. Zakup idealnego mieszkania jest często trudny, zwłaszcza jeśli ogranicza nas cena. Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, znalezienie odpowiedniego może być jeszcze bardziej kłopotliwe. Warto wówczas przemyśleć kupienie lokalu do remontu i dokładnie ustalić kwestie związane z konstrukcją budynku, aby wyburzyć np. pewne ściany. Stan lokalu może być powodem do znaczącego obniżenia ceny. W przypadku mieszkania nowego warto przemyśleć zatrudnienie fachowca, który pomoże nam odebrać mieszkanie i zauważy wszystkie usterki. Ideały nie istnieją, ale warto szukać na tyle długo, aby kupić mieszkanie zbliżone do tego wymarzonego.

Related Post