Remont domu czy mieszkania kojarzy się najczęściej z tonami gruzu, nieczynną długi czas łazienką i koszmarem podgrzewanych w mikrofalówce dań. Niestety, niezmiennie kojarzy się też z ogromnymi wydatkami. Drogie są nie tylko materiały budowlane, kosztowne są także prace budowlane, a o sprawdzonych fachowców wcale niełatwo. Internet pełen jest kalkulatorów remontowych, pozwalających na wyliczenie kosztów remontu, niestety zwykle życie weryfikuje dane na naszą niekorzyść. Jest jednak kilka sposobów na obniżenie kosztów remontu:
Jak zacząć remont?
• Jeśli czegoś nie umiesz, nie rób tego sam. Polacy są mistrzami samodzielności. Lata życia w poprzednim systemie nauczyły pokolenia zaradności i operatywności. To oczywiście bardzo cenne umiejętności. Pamiętaj jednak, że w trakcie remontu mogą Cię zgubić. Jeśli nigdy dotychczas nie układałeś płytek, nie testuj tego we własnym domu. Może to nie tylko doprowadzić do wielu stresów, ale przede wszystkim do zniszczenia cennych i kosztownych materiałów. Zanim podejmiesz się wykonania jakieś pracy realnie oceń swoje możliwości. Obejrzenie kilku filmików może być niewystarczające.
Jak znaleźć dobrych fachowców do remontu
• Znajdź dobrych fachowców. Teoretycznie kłóci się to z założeniem obniżenia kosztów. Dobry fachowiec jest po prostu drogi. Pamiętaj, że jeśli ktoś robi coś wyjątkowo tanio i chętnie podejmie się wykonania pracy „od ręki” zwykle nisko ocenia swoje umiejętności, a równie nisko został oceniony przez poprzednich zlecających. Na dobrych fachowców warto poczekać i zapłacić nieco drożej za ich pracę. W praktyce, oszczędzasz na materiałach i usuwaniu usterek.
Promocje na materiały budowlane
• Nie kupuj wszystkiego, co potrzebne do remontu w marketach budowlanych. Obiektywnie należy stwierdzić, że towary nabywane w marketach są zwykle tańsze. Warto skorzystać z promocji, szczególnie jeśli zaopatrujemy się w większe ilości. Pamiętaj jednak, aby unikać pułapek. Dodawana jako „gratis” do kolorowej, biała farba może Ci się do niczego nie przydać. Niestety, nieopłacalny będzie także zakup materiałów drobnych, czy pojedynczych. Tu warto skorzystać z lokalnych hurtowni i małych sklepów budowlanych, które często dowiozą Ci zakupiony materiał bezpłatnie.
Materiały na remont – zamienniki
• Nie kupuj drogich materiałów, jeśli możesz zastosować ich zamienniki. Nie ma tu mowy o kupowaniu najtańszych towarów dostępnych na rynku. W końcu remont jest tak żmudnym zajęciem, że chodzi o solidność wykonania pozwalająca na odłożenie kolejnego w czasie. Warto natomiast przemyśleć użytkowanie pomieszczeń i zastosowanie odpowiednio tańszych materiałów. W pokoju gościnnym, rzadko używanym niepotrzebne są podłogi o najwyższej klasie ścieralności czy hypoalergiczne farby.
Przygotowanie i sprzątanie po remoncie
• Sam przygotuj mieszkanie do remontu i sam posprzątaj po jego zakończeniu. Nie wymaga to fachowej wiedzy, a można na tym sporo zaoszczędzić. Fachowcy zawsze doliczają sobie pieniądze za wykonanie prac związanych z oklejaniem czy foliowaniem przed rozpoczęciem malowania. Także za mycie okien trzeba sporo zapłacić. Sam być może wykonasz te prace dokładniej, zabezpieczając te meble czy podłogi, na których wyjątkowo ci zależy.